SPB: Zuda slaví domácí vítězství, Siebdrath si vybojoval první pódium

SPB: Zuda slaví domácí vítězství, Siebdrath si vybojoval první pódium

Carsten Freudenberg se v Mostě raduje z vítězství.
Mají všechny důvody k oslavě: Štěpán Zuda a Mika Siebdrath slaví společně s vedoucím týmu Carstenem Freudenbergem jak vítězství, tak i první umístění na stupních vítězů. Foto: Michael Praschak

Ve druhém závodě třídy EURO MOTO Sportbike v Mostě se tentokrát skutečně objevil vítěz a byly vyhlášeny oficiální výsledky. Na rozdíl od soboty, kdy byl první závod po dvou pokusech o start z bezpečnostních důvodů přerušen a nebyl vyhodnocen, se v neděli, kdy opět panovalo velké horko, závod tentokrát dojel až do cíle. Vítězství si na svém domácím okruhu zajistil Štěpán Zuda, a to s minimálním náskokem.

Souboj o první místo až do poslední zatáčky

Už samotný start druhého závodu proběhl výrazně klidněji než předchozí den. Štěpán Zuda (Freudenberg RORA-PALIGO Racing), který do závodu odstartoval z pole position, se zpočátku ujal vedení. Za ním se zařadili Tobias Kitzbichler (ViVa by Peuker & Streeb) a Bruno Ieraci (RT Motosports), který jako náhradní jezdec za zraněného Jakoba Rosenthalera (RT Motorsports) opět sehrál významnou roli. Ruben Bijman a Mika Siebdrath (oba Freudenberg RORA-PALIGO Racing) zpočátku doplňovali první pětku.

V čele se rychle rozvinul těsný souboj tří závodníků. Mezi Zudou, Kitzbichlerem a Ieracim se vedení neustále přelévalo z jednoho na druhého a pořadí se několikrát změnilo. O vítězi se nakonec rozhodlo až v posledním kole. V přímém souboji s Ieracim musel Zuda zpočátku zůstat trpělivý, protože se neotevřela žádná mezera. Teprve po poslední zatáčce se mu naskytla rozhodující šance. Zuda nabral větší rychlost, využil chyby Itala při řazení a ve větru ho ještě předjel. S náskokem pouhé délky motocyklu dojel jako vítěz do cíle. „Je neuvěřitelné, že jsem ten závod nakonec přece jen vyhrál. Po mém těžkém pádu při startu na divokou kartu na mistrovství světa tady v Mostě jsem málem přišel o prst. Zranění mě silně omezovalo i v Brně. O to větší radost mám teď, že právě tady v Mostě stojíme zase úplně nahoře na stupních vítězů,“ řekl Zuda při slavnostním předávání cen.

Díky domácímu vítězství se tento český závodník opět ujal vedení v šampionátu. Jakob Rosenthaler, který kvůli zranění nohy nemohl nastoupit, tak musel přihlížet, jak mu vedení v tabulce opět uniká.

I pro Bruna Ieraciho skončil víkend velmi úspěšně, a to i přes těsně uniklé vítězství. Závodník mistrovství světa skončil na druhém místě s odstupem pouhých 0,068 sekundy. Po zranění ramene tak dokázal svůj start v Mostě sportovně velmi dobře zúročit.

Siebdrath jásá po náročném sobotním dni

Zvláštní příběh napsal také Mika Siebdrath (Freudenberg RORA-PALIGO Racing). Poté, co jeho sobotní závod dopadl velmi nešťastně – pádem v první šikaně a požárem na motocyklu Jay-Jaye Den Hoeda(SWPN) –, skončil víkend pro tohoto 17letého jezdce nakonec přece jen velkým úspěchem. Ve druhém závodě to dlouho nevypadalo na místo na stupních vítězů, protože Siebdrath jel na pátém místě a už nedokázal navázat na vedoucí skupinu. Pak ale Tobias Kitzbichler sklouzl přes přední kolo a strhl s sebou ze závodu i Rubena Bijmana. Siebdrath tak zdědil třetí místo a oslavil své první umístění na stupních vítězů v seriálu EURO MOTO. „Jsem bez slov a nesmírně šťastný. Stát teď na pódiu po včerejší katastrofě je prostě neuvěřitelné. Ke konci mi docházely síly, ale bojoval jsem až do samého konce,“ řekl jezdec z Wildenfelsu.

Jelikož Tobias Kitzbichler tento víkend nezískal žádné body, posunul se Siebdrath v celkovém pořadí na třetí místo. Pro Rubena Bijmana to naopak opět dopadlo hořce. Jezdec týmu Triumph si v Mostě dal vysoké cíle a chtěl konečně vybojovat své první vítězství v kategorii Sportbike. Po incidentu s Kitzbichlerem však nakonec také zůstal bez bodů.

Na čtvrtém místě dojel další Nizozemec, Kiyano Veijer (Dutch Talent Racing). Pro něj to byl zároveň dosud nejlepší výsledek v této sérii. Alexander Weizel(AK Racing) obsadil páté místo po napínavém souboji s Maksymilianem Palmowskim (SP Race Project), který nakonec skončil šestý. Za nimi pak první desítku uzavřeli Julian van Kalkeren,Rick Kooistra(oba SRTD Pearle Gebben Racing), Jay-Jay Den Hoed a Tom Kuil (RT Motorsports).

Pozoruhodný byl také návrat Jay-Jaye Den Hoeda. Jeho tým SWPN pod vedením Franka Brouwera po sobotním požáru pracoval celou noc, aby motocykl včas připravil k jízdě. Bylo nutné pečlivě odstranit prášek z hasicího přístroje ze všech částí, kvůli čemuž musel být motocykl rozebrán až na rám. Také Tom Kuil se po sobotním pádu mohl opět postavit na start, poté co prošel důkladnou prohlídkou.

Série EURO MOTO v kategorii sportovních motocyklů pokračuje čtvrtým závodem. Po krátké letní přestávce se další závodní víkend uskuteční od 31. července do 2. srpna v Motorsport Arena Oschersleben.