SBK: Tři značky motocyklů v první startovní řadě

SBK: Tři značky motocyklů v první startovní řadě

Twan Smits je jediným jezdcem Yamahy ve startovním poli. Tento Nizozemec odstartuje z první řady. Text: Anke Wieczorek; fotografie: Dino Eisele

Kdo bude v Mostě startovat z pole position? Lukas Tulovic opět vybojoval pro Ducati první místo v seriálu EURO MOTO Superbike. Podaří se mu to i v obou závodech zítra v neděli? „Nebude to jednoduché,“ přiznává Tulovic, „podmínky jsou extrémní a já jsem zvyklý na leccos.“

Tulo si nemůže oddechnout ani po svém čase 1:32,519 minuty ze Superpole 2. Byl tak o pouhých 0,176 sekundy rychlejší než Marcel Schrötter. Jezdec BMW musel přitom ještě pár minut předtím podstoupit nástrahy Superpole 1, aby se dostal mezi tři nejrychlejší. Jen to mu umožnilo postoupit do Superpole 2, kde se rozhoduje o konečném pořadí v prvních třech startovních řadách. Schrötter si zajistil místo v první startovní řadě. Pro nováčka v seriálu Superbike to nemohlo dopadnout lépe. Skutečnost, že v první řadě stojí také Twan Smits, činí boj o čelo ještě zajímavějším, protože v této kombinaci jsou v čele zastoupeny hned tři značky motocyklů: Ducati, BMW a Yamaha.

Ducati týmu Triple M Racing Frankfurt si v Mostě vede solidně, ale ne optimálně. „Máme malé potíže s podvozkem, ale máme je pod kontrolou,“ naznačuje obhájce titulu a dodává: „Samozřejmě chci vyhrát, ale nebude to žádná procházka růžovou zahradou jako na Sachsenringu.“

Ani Markus Reiterberger (Masteroil Alpha Van Zon BMW), vítěz závodu v Brně, nemá zrovna nejlepší období. „Ta motorka prostě nejede,“ pokrčil rameny tento oblíbenec publika. „Celkově jsme se nezlepšili. Děláme toho hodně, ale spíš se to zhoršuje.“ Reiti to shrnul jasně a stručně: „Jedu, co to jde, a nic se neděje.“ Ale jako vždy bude mít čtyřnásobný šampion Superbike nakonec nějaké řešení.

Vzhledem k tomu, že se kromě Schröttera do Superpole 2 kvalifikoval i Jan-Ole Jähnig, je nyní celý tým GERT56 zastoupen v prvních třech startovních řadách. Finsterbusch byl jediným z této trojice, komu se podařilo postoupit přímo. Oba jeho týmoví kolegové však nikdy nepochybovali o tom, že se jim podaří postoupit i přes Superpole 1. U Jähniga se včera ještě ladilo odpružení motocyklu BMW M 1000 RR: „Za těchto podmínek to prostě všechno trvá trochu déle.“ Jähnig popisuje, jaké to je sedět na motocyklu v tom horku: „Na startovní a cílové čáře fouká nahoru opravdu horký vzduch. Po šesti kolech by člověk teoreticky měl vystrčit nohy, aby na ně foukal proud vzduchu.“ Jediný jezdec na Hondě, Florian Alt (HRP), poznamenal: „Když vjedeš do boxu, nemůžeš se dotknout tlumiče. Má 80 až 90 stupňů. To jsou problémy, které neznáme.“

Patrick Hobelsberger už mezi námi není. Odhlásil se.

1. Lukas TULOVIC (DEU/Ducati)
2. Marcel SCHRÖTTER (DEU/BMW)
3. Twan SMITS (NDL/Yamaha)
4. Hannes SOOMER (EST/BMW)
5. Florian ALT (DEU/Honda)
6. Jan-Ole JÄHNIG (DEU/Honda)
7. Toni FINSTERBUSCH (DEU/BMW)
8. Markus REITERBERGER (DEU/BMW)
9. Leon ORGIS (DEU/BMW)
10.Kevin ORGIS (DEU/BMW)
11.Jan MOHR (AUT/BMW)
12.Soma GÖRBE (HUN/BMW)
13. Lorenzo ZANETTI (ITA/Ducati)
14. Marco FETZ (DEU/BMW)
15. Christoph BEINLICH (DEU/BMW)
16. Milan MERCKELBAGH (NLD/BMW)
17. Patrick HOBELSBERGER (DEU/Honda)